تجمع سردفتران در دیوان عدالت اداری به دلیل اسکن اثر انگشت
تجمع سردفتران در دیوان عدالت اداری به دلیل اسکن اثر انگشت
اکثر سردفتران معتقدند اسکن اثرانگشت با قانون مطابقت ندارد و از دیوان عدالت اداری خواسته اند این موضوع را بررسی کند.

به گزارش پایگاه خبری داورگاه و به نقل از ایرنا: نایب رئیس کانون سردفتران و دفتریاران اسناد رسمی روز چهارشنبه افزود: معتقدیم اگر اسکن اثر انگشت سردفتران خلاف مقررات است و نباید اجرا شود. اگر مطابق مقررات است، دیوان عدالت اداری باید اظهار نظر کند و به همین علت تا زمان تعیین تکلیف این مساله امسال جشن کانون سردفتران که هر سال ۶ دی برگزار می شود، برگزار نخواهد شد.
نایب رئیس کانون سردفتران و دفتریاران درباره دستور دو هفته پیش احمد تویسرکانی، رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مبنی بر توقف طرح اسکن اثر انگشت سردفتران تا اول دی و تعیین کارگروهی برای بررسی این موضوع گفت: این کارگروه موضوع را بررسی کرد اما به نتیجه قطعی نرسیدند.
وی افزود: در این زمینه دو مطلب مهم است. اول تایید اسناد با اثر انگشت سردفتر و دوم تایید و ارائه تمام خدمات ثبتی با اثر انگشت سردفتر، آنچه مسلم است این کارگروه ارائه تمام خدمات را حذف کرده و تایید نهایی هر سند را به اثر انگشت سردفتر محول کرده اند و تغییر دیگری ایجاد نشده است.
عظیمیان درباره زیرساخت های موجود برای اجرای طرح اسکن اثر انگشت در دفاتر اسناد رسمی گفت: سازمان ثبت اسناد معتقد است، سامانه مورد نظر ظرفیت و گنجایش اجرای این طرح را دارد ولی کانون سردفتران وجود چنین ظرفیتی را بعید می داند و احتمال می دهد در اجرای این طرح برخی مشکلات و اختلالات در سامانه ایجاد شود.
وی درباره برگزاری جشن کانون سردفتران نیز گفت: سردفتران به اندازه ای دغدغه دارند که امکان برگزاری جشن مفهومی ندارد و به همین دلیل گروهی از همکاران در این برنامه شرکت نمی کنند.
وی گفت: هیات مدیره کانون سردفتران و دفتریاران جشن دفاتر اسناد رسمی را لغو کرده و گروهی از همکاران نیز نظرشان این است که در این مراسم شرکت نکنند و امسال این برنامه از سوی هیات مدیره برگزار نخواهد شد.
وی افزود: جشن سردفتران همه ساله در ششم دی برگزار می شد ولی الان سردفتران به اندازه کافی بر سر مساله اثر انگشت دغدغه دارند که اگر این مساله برطرف نشود امکان برگزاری جشن معنا و مفهومی ندارد.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور طی بخشنامه ای به سردفتران اسناد رسمی اعلام کرده بود که از ۱۵ آذر موظف به تصویربرداری از اثر انگشت خود هستند.
هفتم آذر تعدادی از سردفتران اسناد رسمی تهران با برگزاری نشستی در کانون سردفتران و دفتریاران به بخشنامه رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مبنی بر تصویربرداری از اثر انگشت سردفتران اعتراض کردند.
سردفتران با صدور بیانیه ای اعلام کردند: به رغم تمام سنگ اندازی ها به عنوان نمایندگان اکثریت جامعه سردفتری کشور و متعهد به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران گردهم آمده‌ایم تا اعتراض خود را به نامه معاونت امور اسناد سازمان ثبت مبنی بر لزوم اسکن اثر انگشت سران دفاتر اسناد رسمی در ادارات ثبت و انعکاس آن در سامانه اعلام کنیم.
پس از یک هفته محمد عظیمیان، نایب رئیس کانون سردفتران و دفتریاران اسناد رسمی، از به تعویق افتادن پانزده روزه اجرای طرح اسکن اثر انگشت سردفتران با موافقت رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور خبر داد و گفت: لازمه اجرای طرح اسکن اثر انگشت سردفتران، انجام کار کارشناسی است که در جلسه ای با حضور هیات مدیره کانون تهران و همکارانی از شهرستان ها به عنوان شورای عالی کانون ها، مشکلات اجرای طرح یادآوری شد.
به گفته وی، در این جلسه احمد تویسرکانی، رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور موافقت کرد طی مدت ۱۵ روز کارگروهی تشکیل شود تا موضوع و مشکلاتی را که احتمالا در روند اجرای این طرح ایجاد می شود، بررسی کنند و به نتیجه قطعی برسانند.
روز گذشته (سه شنبه) رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اعلام کرد که اسناد تنظیم شده در دفاتر اسناد رسمی از اول دی در سیستم الکترونیک اسناد فقط با اثر انگشت سردفتران تائید نهایی می شود و این اقدام را در راستای جلوگیری از خدشه احتمالی به اعتبار اسناد رسمی دانست.
تویسرکانی تاکید کرد که این طرح چندین ماه تحت بررسی کارشناسی بوده، نرم افزار لازم تهیه شده و حتی در ۷۶۰ دفترخانه سراسر کشور به صورت پایلوت در حال اجراست و تاکنون بیش از ۸۰ هزار سند در این سیستم صادر شده است.

انتهای پیام/

  • نویسنده : احسان نصوحی
  • منبع خبر : ایرنا