جرم توهین به مقدسات و مجازات آن
جرم توهین به مقدسات و مجازات آن
داورگاه - توهین به مقدسات دینی در قوانین مطبوعاتی پیش بینی شده است اما در قانون تعزیرات مصوب 1362 ماده ای به آن اختصاص داده نشده بود. این نقیصه در قانون تعزیرات مصوب 1375 مرتفع شد.

جرم توهین به مقدسات و مجازات آن

به گزارش پایگاه خبری داورگاه – به موجب ماده ۵۱۳ قانون مجازات اسلامی (کتاب تعزیرات) مصوب ۱۳۷۵ ((هرکس به مقدسات اسلام و یا هریک از انبیاء عظام یا ائمه طاهرین علیهم السلام یا حضرت صدیقه طاهره، سلام الله علیها اهانت نماید، اگر مشمول حکم ساب النبی باشد اعلام می شود و در غیر این صورت، به حبس از یک تا پنج سال محکوم خواهد شد)).

در ماده فوق منظور از ائمه طاهرین، دوازده امام (علیهم السلام) می باشند که مورد قبول شیعیان اثنی عشری هستند، و منظور از حضرت صدیقه طاهره نیز حضرت فاطمه زهرا (س) است.

در مورد ((انبیاء عظام))، باید گفت که کلمه (عظام) از حیث تعظیم و بزرگداشت به کار رفته است. بنابراین توهین به هریک از شخصیت هایی که از لحاظ اعتقادات اسلامی جزء پیامبران شناخته شده الهی می باشند مشمول ماده قرار می گیرد و از این لحاظ تفاوتی بین نوح، ابراهیم، موسی، عیسی و محمد (ص) و سایر انبیاء (ع) وجود ندارد.

منظور از مقدسات اسلام، در درجه اول ذات باری تعالی و پس از آن همه مکان ها، چیزها و اشخاصی هستند که از لحاظ موازین دین اسلام، مقدس و قابل احترام محسوب می شوند، مثل قرآن کریم یا کعبه یا مزار پیامبر (ص) و امامان (ع) و یا شخصیت های مورد احترام سایر مذاهب که از نظر اسلام هم واجت التعظیم هستند (مثلا حضرت مریم یا هاجر (س) ) یا شخصیت های اسلامی مثل حضرت ابوالفضل یا علی اکبر یا حمزه یا زینب یا خدیجه (س).

اهانت و توهین می تواند علاوه بر گفتار، با فعل و نوشتن یا حتی اشاره هم (به شرط صراحت) صورت گیرد، مثل اینکه کسی در یک روز عزاداری دینی به قصد اهانت با لباسی سراپا به رنگ قرمز در معابر و اماکن عمومی به شادی و هلهله کردن بپردازد؛ ولی برای ترک فعل، ظاهرا نمی توان مجازاتی قائل شد، مثل اینکه کسی از صلوات فرستادن بر پیامبر (ص) در هنگام شنیدن نام ایشان خودداری نماید، هرچند که قصد وی از این ترک فعل توهین هم باشد.

همان طور که از متن ماده ۵۱۳ ملاحظه می شود، حمایت قانونگذار از پیروان ادیان دیگر به دو مورد محدود شده است: اول، حمایت از پیامبر آنان، البته به شرط آن که آن پیامبر از دیدگاه اسلامی نیز جزء پیامبران الهی محسوب گردد، و دوم، از آن دسته از مقدسات آنها که جزء مقدسات اسلامی محسوب می شوند. بدین ترتیب، هرگاه کسی در روز یکشنبه در مقابل کلیسای ارامنه انجیل، کتاب مقدس مسیحیان را به آتش خشم بسوزاند، احتمالا طبق این ماده قابل مجازات نخواهد بود زیرا انجیل فعلی از دیدگاه مسلمانان کتابی تحریف شده بوده و به عنوان یک کتاب مقدس قابل احترام نیست.

آرشیو مطالب حقوق جزای اختصاصی

  • نویسنده : احسان نصوحی
  • منبع خبر : اختصاصی داورگاه : بر گرفته از کتاب حقوق جزای اختصاصی جلد 3 اثر دکتر حسین میر محمد صادقی