رونمایی از کارت ویژه ضابطان نظامی
رونمایی از کارت ویژه ضابطان نظامی
داورگاه - کارت ویژه ضابطان نظامی در مراسمی با حضور جمعی از مقامات سازمان قضایی و روسای حفاظت اطلاعات، بازرسی و قضایی و فرماندهان دژبان نیروهای مسلح رونمایی شد.

به گزارش پایگاه خبری داورگاه و به نقل از ایرنا از سازمان قضائی نیروهای مسلح، معاون نظارت بر دادسرا‌ها و ضابطان دادستان کل کشور روز چهارشنبه در این مراسم گفت: در قانون جدید آئین دادرسی کیفری که در سال ۹۴ تصویب شد، آمده است که باید ظرف سه ماه آئین نامه مرتبط با آموزش‌ ضابطان قضایی نوشته شود اما این آئین نامه کمی دیر تهیه شد و سرانجام چهار ماه قبل توسط رئیس وقت قوه قضائیه به تصویب رسید.
عبدالصمد خرم آبادی افزود: قانون برای اولین بار الزام کرده است که باید برای ضابطان کارت صادر شود، بنابراین باید زمینه آن فراهم می‌شد.
وی گفت: هنوز در زمینه صدور کارت ضابطان خاص مانند ضابطان وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی که به جرایم غیرنظامی می‌پردازند، مشکلاتی وجود دارد.
معاون نظارت بر دادسرا‌ها و ضابطان دادستان کل کشور اضافه کرد: تا قبل از تصویب قانون جدید آئین دادرسی کیفری که شامل آئین دادرسی جرایم عمومی و جرایم نظامی می‌شود، وظیفه‌ای برای دادستانی کل کشور در خصوص نظارت بر ضابطان نظامی و دادسرا‌ها در نظر گرفته نشده بود و بعد از تصویب این قانون، دادستانی کل کشور یک پل ارتباطی بین دادسرا‌های عمومی و دادسرا‌های نظامی شد.
خرم آبادی گفت: بر اساس ماده ۲۸۸ آئین دادرسی کیفری مقرر شد تا دادستان کل کشور بر تمامی دادسرا‌های عمومی و نظامی نظارت کند و نباید دو جزیره جدا از هم وجود داشته باشد همچنین اجازه داده شد که از وجود نیرو‌های دادسرای نظامی برای نظارت بر دادسرای‌های عمومی استفاده شود.
وی با بیان اینکه شاکله پرونده‌ها توسط ضابطان بسته می‌شود، افزود: اگر ما ضابطان دقیق، قانون مدار و متخصص داشته باشیم، آرای پرونده‌ها دارای اتقان خواهند بود و ضابطان یکی از عاملان اجرای نظام کیفری هستند.
خرم آبادی خاطرنشان کرد: اگر وجود نظام کیفری را مانند یک انسان فرض کنیم، ضابطان بازوی اجرای این نظام و دادسرا‌ها مغز آن هستند و اگر مغز یک موجود به درستی کار کند اما اجرا به درستی کار نکند، نظام کیفری به درستی عمل نمی‌کند.

* تحویل پرونده به اشخاص غیرضابط تخلف است
معاون نظارت بر دادسرا‌ها و ضابطان دادستان کل کشور تصریح کرد: اگر قاضی پرونده را به شخصی تحویل دهد که ضابط نیست، مرتکب تخلف شده است و تحقیقات ارزش استنادی ندارد.
وی با تأکید بر اینکه اگر قانونمند عمل نکنیم، نظام کیفری خدشه دار می‌شود، گفت: بسیاری از پرونده‌ها تشکیل و به آنها رسیدگی می‌شود ولی در مرحله دیوان عالی کشور اعلام می‌شود که پرونده توسط ضابط قضایی تدوین نشده است.
در این مراسم از کارت ویژه ضابطان نظامی رونمایی شد. تقدیر از اساتید برتر در آموزش ضابطان همچنین ضابطان فعال نیروهای مسلح از دیگر برنامه های این مراسم بود.

  • منبع خبر : ایرنا