عدم اجرای قانون ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۳ سال در کشور
عدم اجرای قانون ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۳ سال در کشور
داورگاه - رئیس سازمان بسیج جامعه زنان کشور گفت: قانون، ازدواج زیر 13 سال دختران را ممنوع کرده است اگر هم جایی انجام شود، خلاف است، البته این ممنوعیت به فرهنگ سازی نیاز دارد و هنوز در نقاطی این نوع ازدواج ها رخ می دهد.

عدم اجرای قانون ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۳ سال در کشور

مینو اصلانی روز دوشنبه درباره ازدواج دختران زیر ۱۳ سال افزود: طبق قانون در کشور ازدواج زیر ۱۳ سال غیرقانونی است و این قانون وجود دارد، اگر هم آماری از چنین ازدواج هایی وجود دارد در مراکز ثبت احوال ثبت نمی شود و حتما برای کسی که غیرقانونی عمل کند مشکلاتی به وجود می آید.
وی گفت: باید قانون اجرا شود. این قانون قابل اجرا است و خیلی خوب است که قانون ازدواج زیر ۱۳ سال را ممنوع کرده است و اگر کسانی این قانون را رعایت نمی کنند باید با آنها برخورد کرد و معتقدم اگر این قانون به درستی اجرا شود دیگر به طرح جدیدی نیاز نداریم و مجلس باید بتواند بر اجرای قوانین نظارت داشته باشد.
سینا کلهر، مدیر کل مطالعات فرهنگی مرکز پژوهش های مجلس پیشتر گفته بود که هر ساله حدود ۴۰هزار ازدواج زیر ۱۴ سال در کشور ثبت می شود که استان های زنجان، آذربایجان شرقی و خراسان شمالی به ترتیب رتبه های نخست تا سوم این آمار را از آن خود کرده اند.
کلهر اظهار داشت: در گروه سنی زیر ۱۴ سال هر سال حدود ۴۰ هزار ازدواج و هزار مورد طلاق گزارش می شود. البته بیشترین مورد طلاق در کشور برای گروه سنی ۲۵ تا ۲۹ سال است.
بر اساس ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی فعلی، دختران قبل از سن ۱۳ و پسران قبل از ۱۵ سال با اذن والدین حق ازدواج دارند.

 نمایندگان قوانین روی زمین مانده را اجرا کنند

رئیس سازمان بسیج جامعه زنان کشور اضافه کرد: این همه قانون روی زمین باقی مانده است چرا برای اجرایی کردن سند جمعیت یکبار صحبت نمی شود چون بسیاری از مسائلی که اجرا می شود بر خلاف سند جمعیت است و به سند تنظیم خانواده دامن زده می شود و پیشرفتی در زمینه جمعیت نمی بینیم.
اصلانی تصریح کرد: چرا نمایندگان مجلس شورای اسلامی این همه قوانین بر زمین مانده را دنبال نمی کنند؟ قانونی که وجود دارد آن را دنبال می کنند. قانون، ازدواج زیر ۱۳ سال را ممنوع کرده است باید نمایندگان دنبال مطالبه گری و نظارت باشند.
وی اضافه کرد: چرا تاکنون یک قدم برای سند جمعیت برداشته نشده است. حدود سه چهار سال قانون و سند ملی جمعیت ابلاغ شده است اما هیچ کس کاری برای آن انجام نمی دهد.
رئیس سازمان بسیج جامعه زنان کشور گفت: هنوز سند جمیعت و قانون حمایت از خانواده اجرایی نشده است، نمایندگان باید برای اجرایی شدن آنها قدم بردارند. اگر خلاف آن اجرا می شود از مراجع نظارتی به عنوان ناظر برای اجرای قوانین استفاده کند.
وی تصریح کرد: سند عفاف و حجاب و سند ملی زن و خانواده هیچ کدام اجرایی نشده است. حرف من این است که چرا این همه قوانین خوب و مترقی که جامعه را به سمت آرامش و سعادت می برد، را واگذاشته و از جنبه نظارتی برای تحقق آنها قدمی بردارید.

  • منبع خبر : ایرنا