منابع آزمون وکالت
منابع آزمون وکالت
همیشه انتخاب یک منبع صحیح برای آمادگی در آزمون های حقوقی به خصوص آزمون وکالت، برای داوطلبان دشوار بوده است و دلیل این مورد هم این هست که اکثرا منابع دلخواه خود را معرفی می نمایند. در این قسمت سعی شده است به دور از مباحث حاشیه ای، کتب معتبر معرفی گردد.

منابع آزمون وکالت 

داورگاه – قبلا در پایگاه خبری داورگاه مطلبی در خصوص این مورد که چرا منابع مطالعاتی (کتب مرجع)، قبل از هر آزمون حقوقی به خصوص آزمون وکالت از سوی سازمان سنجش معرفی نمی شوند، مطلبی ارائه شده است که می توانید از اینجا مطالعه کنید. در این مطلب و در انتخاب منابع مطالعاتی از اعمال سلیقه خودداری شده است و سعی ما بر این بوده که منابع معتبر جهت مطالعه معرفی شود.

طبق روال سال های گذشته، اصولا ثبت نام آزمون وکالت در مهرماه شروع و در اوایل آذرماه همان سال نیز آزمون وکالت برگزار می گردد. سوالات این آزمون از شش درس تخصصی رشته حقوق به صورت تستی طرح خواهند شد. ( هر درس ۲۰ سوال ).

شش درس مذکور عبارت اند از: حقوق مدنی ( ضریب ۳ ) ؛ آئین دادرسی مدنی ( ضریب ۳ ) ؛ حقوق تجارت (ضریب ۲ ) ؛ حقوق جزا ( ضریب ۲ ) ؛ آئین دادرسی کیفری ( ضریب ۲ ) و اصول فقه ( ضریب ۱ ).

همه دروس فوق به استثنای اصول فقه، دارای قانون مخصوص به خود هستند که باید در کنار منابع پیشنهادی برای هر درس، قانون آن درس نیز مطالعه شود. این قوانین عبارت اند از: قانون مدنی؛ قانون آئین دادرسی مدنی؛ قانون تجارت؛ قانون مجازات اسلامی و قانون آئین دادرسی کیفری.

منابع درس حقوق مدنی در آزمون وکالت

حقوق مدنی یکی از مباحث مهم و سرنوشت ساز جهت قبولی در آزمون های حقوقی به خصوص آزمون وکالت می باشد. دلیل اهمیت این درس نیز ضریب ۳ بودن آن است بنابراین باید خیلی بیشتر بر روی این درس وقت گذاشته شود. پس نباید توقع داشت که به صرف مطالعه قانون بتوان از این درس نتیجه خوبی گرفت.

برای درس حقوق مدنی کتب زیر جهت مطالعه پیشنهاد می گردد:

۱- اموال و مالکیت

۲- اعمال حقوقی

۳- وقایع حقوقی

۴- عقود معین جلد ۱، ۲، ۳ و ۴

۵- شفعه، وصیت و ارث

۶- قانون مدنی در نظم حقوقی کنونی

نویسنده کتب فوق: مرحوم دکتر کاتوزیان می باشد.

۷- مختصر حقوق خانواده: از دکتر سید حسین صفایی و دکتر اسدالله امامی (مشترک نوشته شده است).

توضیح در مورد ۶ عنوان فوق:

* اکثر داوطلب ها از بین عناوین فوق فقط به مطالعه کتاب قانون مدنی در نظم حقوقی کنونی می پردازند. باید بگویم این کتاب به تنهایی جوابگوی آزمون وکالت نیست (خیلی کم اتفاق می افتد که سوالات درس حقوق مدنی، راحت طرح شوند). کتاب مذکور خلاصه ای از عناوین فوق می باشد (خلاصه ای در حد همان مواد که البته این خلاصه نیز کامل نمی باشد).

* دکتر کاتوزیان یک دوره قواعد عمومی قراردادها در ۵ جلد نیز دارد، در صورتی که داوطلبی وقت و توان کافی جهت مطالعه این ۵ جلد را داشته باشد دیگر نیازی به مطالعه ۴ جلدی عقود معین و اعمال حقوقی نخواهد داشت. منتها مطالعه و درک این ۵ جلد شاید برای مرتبه اول و دوم و سوم برای داوطلبی که پیش زمینه ای از سایر کتب ایشان نداشته است، کمی دشوار است.

* شاید اولین بار برای برخی از داوطلبان درک کتب دکتر کاتوزیان دشوار باشد. به همین دلیل می توانید منابع زیر را برای مطالعه مرتبه اول جایگزین کتب فوق کنید ولی توصیه می شود کتب معرفی شده از دکتر کاتوزیان را نیز مطالعه نمایید:

۱- اموال و مالکیت: نویسنده دکتر سید حسین صفایی

۲- مسئولیت مدنی (الزامات خارج از قرارداد): دکتر سید حسین صفایی. (توجه شود که در این کتاب دکتر صفایی بعضا نظرات مخالفی با دکتر کاتوزیان دارد).

منابع درس آئین دادرسی مدنی در آزمون وکالت

درس آئین دادرسی مدنی نیز یکی از دروس مهم و سرنوشت ساز برای آزمون وکالت محسوب می شود که دارای ضریب ۳ می باشد. منابع آزمون وکالت پیشنهادی این درس همگی اثر دکتر عبدالله شمس می باشد.
دکتر شمس یک دوره سه جلدی بنیادین آئین دادرسی مدنی و یک دوره سه جلدی پیشرفته آئین دادرسی مدنی نگارش کرده اند و تفاوت این دو دوره در این است که در دوره پیشرفته مباحث به تفصیل شرح داده شده اند. بنده توصیه می کنم که دوره پیشرفته مطالعه شود ولی در صورتی که فرصت کافی برای مطالعه آن نبود می توانید از سه جلد بنیادین نیز استفاده نمایید.

منابع درس حقوق تجارت در آزمون وکالت

منابع پیشنهادی این درس عبارت اند از: دوره ۵ جلدی حقوق تجارت اثر دکتر ربیعا اسکینی.

منابع درس حقوق جزا در آزمون وکالت

همانطور که قبلا بیان شد، این درس از دو قسمت حقوق جزای عمومی و حقوق جزای اختصاصی تشکیل شده است. به همین دلیل باید منابع مرتبط با هر دو قسمت مطالعه شود.

برای درس حقوق جزای عمومی، می توانید از سه جلدی حقوق جزای عمومی از دکتر اردبیلی استفاده نمایید و یا اینکه کتاب حقوق جزای عمومی از دکتر علی مراد حیدری (انتشارات سمت) را مطالعه کنید. توصیه بنده کتاب دکتر علی مراد حیدری است.
برای درس حقوق جزای اختصاصی نیز سه جلدی حقوق جزای اختصاصی اثر دکتر میرمحمد صادقی را مطالعه کنید.

منابع درس آئین دادرسی کیفری در آزمون وکالت

منابع آزمون وکالت پیشنهادی برای این درس نیز همگی اثر دکتر علی خالقی می باشد. ایشان یک دوره دو جلدی آئین دادرسی مدنی دارند که طبق سرفصل های وزارت علوم نگارش شده اند و شرح بیشتری داخل آنها ارائه شده است و همچنین یک کتاب تحت ( نکته های آئین دادرسی کیفری ) از ایشان نگارش شده است. با این حال کتاب نکته ها به نظر بنده برای آزمون وکالت کفایت می کند.

منابع درس اصول فقه در آزمون وکالت

برای درس اصول فقه اصولا تفاوتی در بین منابع وجود ندارد. منظور از نداشتن تفاوت، در محتوای این کتاب ها است و تنها تفاوت در سادگی نگارش آنها می باشد. بنده توصیه می کنم برای مطالعه این درس از دوره سه جلدی اصول فقه کاربردی اثر دکتر سعید شریعتی و حسین قافی استفاده نمایید.

در آخر لازم به ذکر است که در سایت داورگاه جزوه ای از ۶ درس آزمون وکالت به صورت خلاصه ولی جامع و با بیان ساده آماده شده است که می توانید توضیحات این جزوه را در اینجا مطالعه نمایید.

  • نویسنده : احسان نصوحی
  • منبع خبر : اختصاصی داورگاه