ورود تلفن همراه به زندان ها باید ممنوع شود
ورود تلفن همراه به زندان ها باید ممنوع شود
پایگاه خبری داورگاه - رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت: ورود تلفن همراه به زندان ها از دغدغه های این سازمان بوده اما ممنوعیت قانونی برای آن پیش بینی نشده است.

به گزارش پایگاه خبری داورگاه و به نقل از ایرنا؛ اصغر جهانگیر روز سه شنبه در حاشیه مراسم تودیع و معارفه مدیر کل زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی خراسان رضوی در جمع خبرنگاران افزود: با وجود خلاء قانونی کسانی که تلفن همراه وارد زندان می کردند پس از دستگیری و برخورد با آنان به مجازاتی محکوم نشده اند لذا قانونگذار باید در این زمینه بازنگری کند و ما نیز پیشنهاداتی در این باره ارائه کرده ایم تا بازدارندگی در این زمینه را افزایش دهیم.
وی اظهار داشت: سازمان زندانها تمهیداتی برای جلوگیری از ورود اشیای ممنوعه به داخل زندان فراهم کرده است اما این اشیا به طرق مختلف وارد می شود که کنترل آن بسیار سخت است.
وی گفت: از آنجایی که بخشی از زندانها در حریم شهرها قرار داشته و ارتباط نزدیک با منازل مسکونی دارند گاهی انتقال اشیای ممنوعه یا مواد مخدر از طریق پرتاب به داخل زندان صورت می گیرد که با انتقال زندانها به خارج از شهرها این مشکل رفع خواهد شد.
جهانگیر افزود: در صورتی که بودجه لازم در این زمینه تامین شود امنیت زندانهای کشور ارتقا می یابد و همچنین به دنبال تقویت نیروی انسانی و تامین تجهیزات لازم در این عرصه هستیم.
رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور اظهار داشت: برای جلوگیری از برخی فعالیتهای زندانیان توسط تلفن های همراه که به اشکال مختلف وارد زندانها شده است، کارگروهی در دادستانی کشور فعال شده و با همکاری مخابرات و دستگاههای امنیتی در حال پیگیری هستیم که اقدامات فنی در این زمینه انجام شود که نیازمند تجهیزات و زیرساختهای لازم است.

* راه اندازی یک بند امن در هر استان
رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت: در هر یک از استانهای کشور یک بند امن برای زندانیانی که می خواهند در محیطی امن و آرام قرار بگیرند راه اندازی شده و به دنبال توسعه این بندها هستیم.
وی افزود: باید محیط زندان برای افرادی که به دنیال تغییر و اصلاح هستند امن شده و برای زندانیان قانون گریز نیز ناامن گردد.

* مهد کودک در زندان
وی به جمعیت سه درصدی زنان زندانی در کشور اشاره کرد و گفت: در حالی که بیشترین جرائم در کشور با ۳۹ درصد مربوط به مواد مخدر است این رقم برای زنان زندانی ۵۶ درصد می باشد.
جهانگیر اظهار داشت: بخشی از این زنان، قربانی همسرانشان هستند که محکومیت علیه این قشر از زنان نباید اعمال شود اما این موضوع در قانون پیش بینی نشده است.
وی افزود: برای زنان باردار و دارای فرزندان کوچک امتیازات و خدمات ویژه ای در زندانها در نظر گرفته شده و در هر زندان که اینگونه زنان وجود دارند مهد کودک نیز راه اندازی شده است.

* ۷۳۰ میلیارد تومان برای تکمیل زندانهای خراسان رضوی مورد نیاز است
رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت: ۱۴ پروژه در استان خراسان رضوی برای ساخت زندان و ندامتگاه پیگیری شده اما به دلیل تخصیص نیافتن اعتبارات یا تخصیص اندک آن بهره برداری این طرحها با مشکل مواجه شده است.
جهانگیر افزود: به عنوان مثال ۲۳ سال از آغاز ساخت ندامتگاه تربت حیدریه می گذرد اما این طرح با ۸۰ درصد پیشرفت هنوز تکمیل نشده است.
وی اظهار داشت: در مجموع اعتبار مورد نیاز استان برای تکمیل این طرحها ۷۳۰ میلیارد تومان است که حدود ۲۳۰تا ۲۵۰ میلیارد تومان آن از محل فروش زندانهای موجود و قدیمی تامین می شود و بقیه باید از طرق مختلف تامین شود.
جمعیت زندانیان کشور ۲۴۰ هزار نفر است که ۲۱ هزار نفر از این تعداد در استان خراسان رضوی است.

  • منبع خبر : ایرنا