وکلا چراغ قضات برای تشخیص حق هستند
وکلا چراغ قضات برای تشخیص حق هستند
پایگاه خبری داورگاه - قائم مقام دادگستری استان تهران گفت: وکلا یاری رسانان قضات برای تشخیص مسیر حق هستند و اجرای عدالت را می توان نقطه مشترک وکلا و قضات دانست.

وکلا چراغ قضات برای تشخیص حق هستند

به گزارش پایگاه خبری داورگاه و به نقل از ایرنا: غلامعلی محمدی روز یکشنبه در مراسم تجلیل از وکلای معاضدتی گفت: در حقوق اساسی به امر وکالت تاکید بسیاری شده به گونه ای که اصل ۳۵ قانون اساسی درباره موضوع وکالت در قوه قضاییه است و این حق را برای طرفین دعوا قائل شده است که هر کسی بتواند وکیل انتخاب کند و اگر هزینه آن را نداشت، حکومت باید برای او وکیل معاضدتی در نظر بگیرد.
وی افزود: بیش از ۳۰ مورد در قانون آیین دادرسی کیفری به وکالت توجه شده است و قانونگذار در مشاغلی که با حقوق عامه ارتباط دارد مانند ریاست جمهوری، نمایندگی مجلس، کارشناسان رسمی و پزشکان موضوع سوگند را مطرح کرده است.
محمدی درباره نقطه اشتراک وکلا و قضات گفت: بیشترین تعامل وکلا با دستگاه قضایی است. چون وکلا یاری رسانان تشخیص مسیر حق برای قضات هستند و در واقع قضات و وکلا دو بال اجرای عدالت به شمار می آیند.
قائم مقام دادگستری استان تهران با اشاره به روایتی از پیامبر اکرم (ص) اظهار داشت: اجرای عدالت از ۷۰ سال عبادت برتر است.

کار تضمینی وکلا اشتباه است

محمدی سه وظیفه از وظایف وکلا را درباره تعهدات وکیل، الزامات قانونی و وظایف اخلاقی وکلا برشمرد و‌گفت: تعهداتی به موجب قرارداد متوجه وکیل است و هیچگاه وکیل متعهد به نتیجه پرونده نیست و کسانی که تضمینی کار می کنند، کارشان اشتباه است. چون نتیجه در گرو تصمیم دیگری است.
قائم مقام دادگستری استان تهران بر وظیفه اخلاقی وکلا به ویژه حفظ اسرار و بیان حقیقت و عدالت محوری تاکید کرد و افزود: جامعه وکلا ارزش والایی میان مردم دارند و قداست آنها پابرجاست و نباید به این ارزش مردم خدشه ای وارد شود.

 اولین کار ما تعامل با قوه قضاییه است

عیسی امینی رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز گفت: زمانی که ریاست کانون را به عهده گرفتم، بر موضوع قانون محوری تاکید کردم و قول ندادیم که خانه ای بسازیم یا تعاونی تاسیس کنیم. چون این کارها جزو وظایف ما نیست.
وی افزود: اولین تعامل ما برای انجام وظایف باید با قوه قضاییه باشد. چون ما و دستگاه قضا بازوهای اجرای عدالت هستیم.
امینی اضافه کرد: سوگند خورده ایم که اهل سیاست نباشیم. چون هر جا قضا وارد سیاست شد، عدالت را تخریب کرد و قرار نیست شاخه ای از تفکر سیاسی باشیم.
وی برخی از مشکلات کانون وکلای دادگستری مرکز را برشمرد و گفت: ما توانستیم از فعالیت موسسات غیرمجاز یعنی کارچاق کن ها جلوگیری کنیم.

کانون وکلا کار اجتماعی انجام می دهد

امینی گفت: ما در بخش معاضدت دو هدف را دنبال می کنیم که یک هدف انجام کار اجتماعی است. هنوز مردم نمی دانند چند هزار وکیل مشتاق داریم که حاضرند به صورت مجانی خدمت کنند؛ به این دلیل که تبلیغ نکردیم ولی وظیفه داریم به مردم کمک کنیم.
این استاد دانشگاه افزود: ما در این زمینه تفاهم نامه هایی را با سازمان محیط زیست، کمیته امداد امام خمینی(ره)، سازمان بهزیستی و بنیاد شهید امضا کردیم و حتی برنامه هایی را برای خانواده های مطبوعاتی داریم.

* تبصره ماده ۴۸ ارتباطی با ما ندارد
بر اساس تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری، در پرونده های جرایم امنیتی وکلای مورد اعتماد رئیس قوه قضاییه در مرحله دادسرا می توانند فعالیت کنند.
امینی گفت: تبصره ماده ۴۸ به حقوق ملت لطمه می زند و اشکال از قوه قضاییه نیست؛ چون در لایحه ای که قوه قضاییه مطرح کرد، این ماده نبود. مذاکراتی با مجلس و قوه قضاییه داشتیم و امیدواریم این تبصره حذف شود.
وی با انتقاد از تصمیم شورای عالی استان ها برای اخذ عوارض از دفاتر وکالت گفت: این شورا می گوید کاربری خودتان را اداری کنید در حالی که دود افزایش این هزینه ها به چشم مردم می رود.

 انجام ۵۶۱ وکالت معاضدتی در ۷ ماه

حسین محمدنبی رئیس اداره معاضدت قضایی کانون وکلای دادگستری مرکز گفت: شما وکلا به گسترش فرهنگ حقوقی و نهادینه کردن وکالت معاضدتی کمک می کنید و در این دوره ثابت کردیم و طی هفت ماه ۵۶۱ وکیل معاضدتی در پرونده ها و دادگاه های مختلف استان تهران حضور یافتند.
وی افزود: همچنین هزار و ۴۵۰ وکیل در کمیته امداد مشاوره داده اند و این فعالیت ها در واقع زکات علم وکلا و یک کار حقوق بشری و حقوق شهروندی است.
در این مراسم ضمن اهدای لوح تقدیر به معاونان معاضدت قضایی کانون وکلای دادگستری مرکز از ۵۰۰ نفر از وکلایی که بیشترین خدمات را در راستای وکالت معاضدت داشتند، با اهدای لوح تجلیل شد.

  • منبع خبر : ایرنا