گرایش حقوق بین الملل
گرایش حقوق بین الملل
گرایش حقوق بین الملل برای افرادی مناسب است که به مباحث مرتبط با سازمان های بین المللی و روابط دولت ها و در کل مسائل مختلف مربوط به روابط حقوقی بین المللی، علاقه دارند. در این گرایش شما با دنیای فرامرزی حقوق مواجه خواهید بود که قطعا جذابیت های خاص خودش را دارد.

گرایش حقوق بین الملل

به گزارش پایگاه خبری داورگاه معرفی گرایش های رشته حقوق: رشته‌ حقوق بین‌الملل یکی از گرایش‌های رشته‌ حقوق در دوره‌ی کارشناسی ارشد است که با رشته‌ی روابط بین الملل که یکی از شاخه‌های رشته‌ علوم سیاسی در دوره‌ی کارشناسی ارشد می‌باشد ، متفاوت است.

این رشته به حقوق و به عبارت دیگر مجموعه اصول، موازین یا قواعد و مقرراتی می‌پردازد که بر روابط اختصاصی جامعه‌ی بین‌المللی و به ویژه تابعان فعال حقوق بین‌الملل یعنی دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی در حوزه‌های مختلف صلح و امنیت، حقوقی، اقتصادی، فرهنگی،‌ فنی… حاکم است.

پویایی این رشته به دلیل پیدایش روز افزون زمینه‌ های جدید در جامعه‌ بین‌المللی معاصر، بر جذابیت این رشته می‌افزاید و علاقه‌ مندان این رشته هر روزه می‌توانند اطلاعات وسیع و نه چندان عمومی درباره‌ی موضوعات این رشته، از طریق رسانه‌های جمعی نظیر مطبوعات، رادیو، تلویزیون و همچنین از طریق اینترنت کسب نمایند.

علاقه مندان به این رشته‌ جالب و متنوع علاوه بر این که باید قدرت حفظ،‌ درک و تحلیلل خوبی داشته باشند، به یکی اززبان های بین المللی (انگلیسی یا فرانسه) تسلط داشته باشند یا حداقل به یادگیری آن علاقمند باشند ، ‌بدان جهت که بسیاری از منابع این رشته به روز و به این دو زبان بوده و استفاده‌ی به موقع، ‌موثر و مفید آن‌ها مستلزم آشنایی و تسلط به یکی از این زبان است.

فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند به طور خاص در وزارت امور خارجه و کلاً دفاتر امور بین‌الملل تمامی وزارتخانه‌ها و ادارات مشغول به کار شوند و علاوه بر آن زمینه انجام فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی در این رشته به مراکز مختلف و تدریس آن در دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی موجود است.

 

 عنوان درس    ضریب   
       متون حقوقی   

       بین الملل عمومی   

       حقوق اساسی   

       حقوق مدنی (تعهدات)   

       بین الملل خصوصی   

    ۲

    ۲

    ۱

    ۱

    ۱

واحدهای درسی گرایش حقوق بین الملل

واحد الزامی/ اختیاری نام درس
۲ الزامی حقوق معاهدات
۲ الزامی مسئولیت بین المللی
۲ الزامی حقوق دریاها
۲ الزامی حقوق بین الملل اقتصادی
۲ الزامی سازمان های بین المللی
۲ الزامی حقوق بین الملل اسلام
۲ الزامی روش های حقوقی حل و فصل اختلافات بین المللی
۲ الزامی حقوق بین الملل خصوصی
۲ الزامی متون حقوقی به زبان خارجی
۱ الزامی سمینار
۴ الزامی پایان نامه
۲ اختیاری تاریخ تحولات حقوق بین الملل
۲ اختیاری حقوق بین الملل هوا و فضا
۲ اختیاری حقوق مخاصمات مسلحانه
۲ اختیاری حقوق جزای بین الملل
۱ اختیاری حقوق دیپلماتیک و کنسولی
۱ اختیاری تأسیس و جانشینی دولت ها در حقوق بین الملل
۲ اختیاری سازمان های منطقه ای
۱ اختیاری حقوق بین الملل ارتباطات جمعی
۲ اختیاری حقوق بین الملل کار
۱ اختیاری حقوق بین الملل توسعه
۲ اختیاری مسئولیت مدنی
۲ اختیاری بررسی تفصیلی برخی مسائل حقوق بین الملل عمومی
۲ اختیاری حقوق تجارت بین الملل
۱ اختیاری حقوق دریایی
۱ اختیاری نظریه های مختلف در روابط بین الملل
۱ اختیاری حقوق بین الملل محیط زیست

زبان انگیسی از فاکتورهای اساسی برای تحصیل و به تبع آن کار در حقوق بین الملل است. پس یا باید در زبان انگلیسی قوی باشید یا آن را تقویت کنید. با ورود به این گرایش، پنجره ی جالبی ازاطلاعات به روی شما باز می شود؛ اما چالش ها و کمبودهایی که سر راهتان وجود دارد را هم باید در نظر بگیرید.

  • نویسنده : احسان نصوحی
  • منبع خبر : اختصاصی داورگاه