بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

به یاد آور ز داورگاه دادار       ز هول دوزخ و فرجام کردار

خط مشی خبری پایگاه خبری داورگاه

پس از ۹ سال فعالیت شخصی در فضای مجازی و در قالب سایت حقوقی حقوق گستر، سر انجام در شهریور ماه ۱۳۹۷ پس از طی مراحل و ثبت و اخذ مجوز رسمی به شماره ۸۲۷۶۹ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با اهداف زیر پایگاه خبری داورگاه تاسیس شد:

تلاش برای تولید محتوای حقوقی به دو شیوه تئوری و عملی مختص دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته حقوق؛

تلاش برای ارائه مباحث حقوقی به صورت ساده و قابل فهم برای سایر اقشار جامعه در جهت افزایش سطح اطلاعات حقوقی آنها؛

پایگاه خبری داورگاه به طور شبانه روزی گلچینی از مطالب، اخبار و تحلیل‌های حقوقی را برای جامعه حقوقی و عموم مردم را ارائه می‌دهد.

علاوه بر این، داورگاه تلاش دارد فضایی سالم و منطقی برای اظهارنظر درباره اخبار، تحلیل‌ها و موضوعات روز در اختیار بینندگان محترم قرار دهد.

رویه‌‌ پایگاه خبری داورگاه

داورگاه به دو شکل، اخبار و اطلاعات مورد نیاز مخاطبان خود را در اختیارشان می‌گذارد:

نقل اخبار حقوقی برگزیده از رسانه های معتبر کشور در ستون سمت چپ؛

ارائه مطالب تولیدی توسط داورگاه در ستون اصلی (سمت راست).

اصول حرفه‌ای

مهمترین اصول حاکم بر تمامی مراحل و سطوح تهیه و انتشار خبر (شامل هرآنچه بر روی سایت خبری داورگاه قرار می‌گیرد) در پایگاه خبری داورگاه، شامل دو بخش «اصول خبری» و «اخلاق و روش های حرفه‌ای» می‌شود.

الف) اصول خبری

اصول خبری پایگاه خبری داورگاه، اصولی غیر قابل تغییر و خدشه است که در کلیه سطوح تولید و انتشار خبر در تحریریه پایگاه خبری داورگاه، رعایت می‌شود.

این اصول شامل شش اصل «صحت»، «دقت»، «سرعت»، «بی‌طرفی»، «استقلال «تحریریه» و «جامعیت» هستند.

۱ـ صحت:

صحت اخبار به معنای روایت واقعی و دقیق رویدادها، مورد تاکید جدی داورگاه است و تحریریه پایگاه خبری داورگاه صحت خبر را مقدم بر سرعت انتشار آن می‌داند. در همین راستا اخبار داورگاه تنها پس از اطمینان کامل از صحت آن برمبنای منابع موثق، یا اسناد معتبر خبری ارسال می‌شود.

۲ـ دقت:

 رعایت اصول حرفه‌ای خبرنویسی از جمله انعکاس و  نگارش صحیح خبر بر مبنای روش‌های حرفه‌ای و علمی، ذکر دقیق جزئیات موجود در خبر، روشنی و وضوح متن خبر و رعایت آیین نگارش صحیح زبان فارسی، مجموعا تعریف «دقت» در نگاه تحریریه داورگاه است و رعایت آن پس از اصل صحت، مقدم بر سرعت ارسال خبر است.

۳ـ سرعت:

ارسال خبر در سریع‌ترین زمان ممکن پس از رعایت صحت و دقت یکی از اصول خبری حاکم بر تحریریه داورگاه محسوب می‌شود.

۴ـ بی‌طرفی:

ایجاد امکان برابر و غیرجانبدارانه برای طرح دیدگاه های مختلف افراد، تشکل‌ها و نهادهای قانونی در موضوعات گوناگون، در چارچوب قانون و اصول کلی خط مشی خبرگزاری، از جمله اصول خبری حاکم بر تحریریه خبری داورگاه است.

۵ـ استقلال تحریریه:

حفظ استقلال تحریری و عدم وابستگی به جریان‌ها، تشکل‌ها، احزاب، نهادها، سازمان‌ها و اشخاص دولتی و غیردولتی، از اصول مهم خبری حاکم بر تحریریه پایگاه خبری داورگاه محسوب می‌شود. پذیرش نظرات و پیشنهادات مراجع خارج از پایگاه خبری تنها در چارچوب قانون خواهد بود.

۶ـ جامعیت:

نگاه فراگیر، همه‌جانبه، و متنوع به مسائل خبری و طرح دیدگاه‌های مختلف با رویکرد کارشناسانه در چارچوب قانون، فارغ از ملاحظات جغرافیایی، نژادی، قومی، زبانی و فکری از اصول خبری حاکم بر تحریریه پایگاه خبری داورگاه است.

ب) اخلاق و روش‌های حرفه‌ای

 ۱ـ پاسخگویی:

پایگاه خبری داورگاه نسبت به اخبار منتشره خود با احساس مسوولیت و تعهد، به مخاطبان اعم از مردم و مراجع کسب خبر پاسخگوست؛ در این ارتباط «توضیحات»، «تکذیبیه‌ها» و «اصلاحیه‌های» ارسالی به پایگاه خبری بر اساس قانون مطبوعات، رعایت کامل اصول اخلاقی و با ارزیابی صحت ادعاهای مطرح شده منتشر می‌شود و داورگاه درصورت لزوم توضیحات و مستندات خود را نیز در انتهای این مطالب ارائه می‌کند.

پایگاه خبری داورگاه پاسخگوی اخبار دیگر رسانه‌ها نیست و الزامی به انتشار تکذیبیه‌ها، توضیحات و اصلاحیه ‌های مربوط به اخبار دیگر رسانه‌ها ندارد، بدیهی است اطلاعیه‌های رسمی در مورد برخی شایعات و اخبار از این قاعده مستثنی است.

۲ـ اعتماد:

جلب اعتماد مخاطبان اعم از مردم و مراجع خبری روح کلی حاکم بر تحریریه داورگاه است و مواردی همچون اطمینان یافتن از صحت خبر، تکیه بر منابع موثق خبری، پاسخگویی و احترام به سلیقه مخاطبان مختلف از ارکان این اعتمادسازی است.

داورگاه در همین زمینه سخنان کسی را که قبل از انتشار خبر به نحوی قابل استناد نارضایتی خود را نسبت به انتشار بخش و یا کل سخنانش اعلام کند، منتشر نمی‌کند.

۳ـ نقد:

داورگاه نقد منصفانه را از وظایف ذاتی رسانه‌ها می‌داند. روش کلی نقد در پایگاه خبری داورگاه «نقد منصفانه» به معنی ایجاد فرصت برابر برای همگان در بیان نکات مثبت و منفی یک موضوع به همراه ارائه راهکارها از منظری علمی است که با هدف آگاهی و اصلاح امور صورت می‌گیرد.

داورگاه درصورت انتشار انتقاد، اخذ و انتشار توضیحات طرف مورد انتقاد را نیز وظیفه خود می‌داند.

۴ـ افکارعمومی:

داورگاه توجه و پاسخگویی به پرسش‌ها و موضوعات مورد علاقه و توجه افکار عمومی و هم‌چنین احترام به احساسات، عقاید و هنجارهای عمومی و رعایت حرمت آن‌ها را در چارچوب قانون، وظیفه خود می‌داند.

۵ـ اعتدال:

تقویت گرایش‌ها و رویکردهای عقلانی و میانه‌روانه در تمام موضوعات و عرصه‌ها و دوری از حرکات و نگاه های افراطی و تفریطی مشی کلی حاکم بر سیاست‌های خبری تحریریه داورگاه است.

۶ـ حقوق شهروندی:

پایگاه خبری داورگاه توجه کامل به هر آنچه در قوانین و مقررات کشور از آن به عنوان حقوق شهروندی یاد می‌شود، به ویژه رعایت حریم خصوصی، اجتناب جدی از ایراد تهمت و افترا و پاسداری از حقوق انسانی فرد فرد اعضای جامعه را، سرلوحه سیاست‌های خبری خود می‌داند و در همین راستا در جهت تروج، اعتلاء و توسعه فرهنگ رعایت حقوق شهروندی گام بر می‌دارد.

۷ـ ذکر منبع:

استفاده از مطالب دیگر منابع در سایت پایگاه خبری داورگاه با ذکر منبع و احترام به مالکیت معنوی منتشر می‌شود.

۸ـ عدم افشای منبع خبر:

در صورتی که پایگاه خبری داورگاه تشخیص دهد خبری حاوی ارزشهای خبری قابل اعتناست، اما منبع خبر می‌خواهد نامش محفوظ بماند، می‌تواند پس از اطمینان از صحت، عدم مغایرت آن با خط مشی داورگاه و ثبت و ضبط مستندات، خبر را بدون ذکر نام منبع منتشر کند، بدیهی است در این صورت نام منبع خبر در پایگاه خبری داورگاه محفوظ است و تنها با حکم مراجع رسمی قضایی قابل اعلام به این مراجع خواهد بود.


صاحب نظران، قضات، وکلا و اهل فکر و قلم می‌توانند مقالات، یادداشت‌های خود را از طریق بخش ارسال مطالب در اختیار دیگر بینندگان داورگاه قرار دهند.

بینندگان محترم داورگاه همچنین می‌توانند با ارائه نظرات خود در ذیل مقالات، یادداشت‌ها، اخبار، در تکمیل و تعمیق محتوای ارائه شده مشارکت نمایند.

تحریریه داورگاه نظرات رسیده از سوی بینندگان محترم را با دقت و حساسیت، بررسی و تائید می‌کند تا کمترین توهین و افترایی در مجموعه سایت داورگاه به اشخاص ثالث وارد نشود.

صاحب امتیاز و مدیر مسئول و سردبیری پایگاه خبری داورگاه بر عهده آقای احسان نصوحی است.

پایگاه خبری داورگاه امیدوار است با ادامه امکان اظهارنظر بینندگان در ذیل اخبار و تحلیل‌های خود، در فرهنگ نقد سالم، مودبانه و خیرخواهانه گامی موثر بردارد و آستانه تحمل و نقدپذیری مسئولان را نیز ارتقا دهد.

داورگاه با همین رویکرد از همکاری تمامی صاحب نظران، نخبگان و همفکران اهل قلم استقبال می‌کند و نوید می‌دهد که بر اصول و آرمان‌هایش، محکم و پا برجا خواهد ماند.

ان‌شاءالله

تحریریه داورگاه